Home Rajoni

Article Category: <span>Rajoni</span>

Article
Kryepopi i Serbisë lë amanet Kosovën

Kryepopi i Serbisë lë amanet Kosovën

Peshkopi serb Teodosije ka thënë se vdekja e kryepopit serb Irinej, ishte dhimbje e madhe për popullin serb. I njëjti nuk ka lënë pa përmendur edhe Kosovën, duke thënë se Irinej ua ka lënë “amanet” çështjen e Kosovës. “Ashtu si Sinodi i Shenjtë i Ipeshkvijve, patriarku ynë gjithmonë ka theksuar se ne nuk duhet të...

Article
Serbia kryen manovra ushtarake me tanke e avionë, Vuçiq e Vulin i vëzhgojnë

Serbia kryen manovra ushtarake me tanke e avionë, Vuçiq e Vulin i vëzhgojnë

Ushtria e Serbisë ka mbajtur një ushtrim taktik gjatë ditës së sotme në Pestër, jo aq larg (vijë ajrore) me Republikën e Kosovës. Në këtë aksion simbolik morën pjesë edhe krerët e Beogradit zyrtarë, presidenti, Aleksandër Vuçiq, kryeministrja, Ana Brnabiq, ministri i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, shefi i BIA-së, Bratislav Gasic, anëtari i presidencës serbe në...

Article
Vuçiq i kundërpërgjigjet Merkelit: Asociacioni bëhet, por jo siç do Kosova

Vuçiq i kundërpërgjigjet Merkelit: Asociacioni bëhet, por jo siç do Kosova

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuiçiq u është përgjigjur deklaratave të Berlinin rreth Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë. Vuçiq duke komentuar deklaratën e Qeverisë Gjermane se marrëveshja për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe në Kosovë duhet të jetë mbi bazën e marrëveshjeve të arritura në vitin 2013 dhe 2015, Vuçiq ka thënë...

Article
Ish-ministrja Jankullovska dërgohet në burg

Ish-ministrja Jankullovska dërgohet në burg

Ish-ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska është dërguar në burgun e Idrizovës. Policia konfirmon se që sot Jankullovska do të vuaj dënimin prej 4 vitesh burg për rastin “Tanku”, blerje e Mercedesit luksoz. Gjykata Penale e Shkupit e shpalli fajtore ish-ministren Jankullovska për shkelje të procedurës së blerjes së një makine të blinduar për ish-kryeministrin e...

Article
​Grenell arrin për vizitë në Serbi

​Grenell arrin për vizitë në Serbi

Pas qëndrimit në Kosovë, emisari special i presidentit Donald Trump për dialogun, Richard Grenell ka arritur sonte për një vizitë në Beograd. Ai dhe pjesa tjetër e delegacionit të qeverisë amerikane, në aeroportin e Beogradit janë pritur nga kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq dhe ambasadori i SHBA-së Anthony Godfrey. Grenell, së bashku me drejtorin ekzekutiv...

Article
Dritan Abazoviq përplaset keq me partitë proserbe

Dritan Abazoviq përplaset keq me partitë proserbe

Një përplasje jo e vogël po zhvillohet në gjirin e fituesve të zgjedhjeve të Malit të Zi, të cilët sot mblidhen sërish pas një dështimi për të ndarë postet. Siç bën të ditur gazeta serioze malazeze Vjiesti, e cila ka përkrahur opozitën në zgjedhje, përplasja është për postet e ashtuquajtura të “sigurisë”, pra ministrin e...

Article
​‘Shqiptar i vdekur…’, ndalohen 16 maqedonas për thirrje antishqiptare

​‘Shqiptar i vdekur…’, ndalohen 16 maqedonas për thirrje antishqiptare

16 të rinj maqedonas janë ndaluar nën dyshimet për fyerje ndaj shqiptarëve, në lagjen Gjorçe Petrov të Shkupit, ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut. Aksioni i policisë erdhi pas një videoje të publikuar në Facebook ku shiheshin një grup të rinjsh duke brohoritur thirrje të rënda ndaj komunitetit...

  • 1
  • 2
  • 4