Home Lifestyle

Article Category: Lifestyle

Article
Çfarë do të thotë ëndërrimi?

Çfarë do të thotë ëndërrimi?

Një studim i ri sugjeron që ëndërrimet nuk janë domosdoshmërish një gjë e keqe, mund të jetë një shenjë se jeni vërtet i zgjuar dhe krijues. “Njerëzit me tru të efektshëm mund të kenë shumë aftësi të trurit për të ndaluar mendjen e tyre të endet”, tha Eric Schumacher, profesori i asociuar i psikologjisë në...

Article
Patate fenomenale dhe të shijshme me kungullesha

Patate fenomenale dhe të shijshme me kungullesha

Nuk dihet a është më e mirë shtesa me peshk apo me mish! Përbërësit: – 500 – 600 g patate; – 1 kungulleshë e vogël; – 1 qepë; – 1 domate e vogël; – 1 spec i kuq; – hudhër pluhur; – kripë; – piper; – erëza të thata, – vaj. Përgatitja: Pastroni patatet dhe...

Article
Ushqimi mund të ndikojë në Migrenë?

Ushqimi mund të ndikojë në Migrenë?

Konsumimi i ushqimeve të përpunuara me shumë nitrite ose glutamat monosodium dhe shijimi i tepërt i alkoolit janë shkaktarë të mundshëm për dhimbje koke. Ekzistojnë dy qasje të ndryshme për parandalimin e dhimbjeve të kokës. Qasja e parë do të ishte një dietë eliminuese që shmang ushqimet dhe pijet që dihen se shkaktojnë dhimbje koke....

Article
Shenjat e kancerit te gratë: Simptoma që nuk mund t’i injoroni

Shenjat e kancerit te gratë: Simptoma që nuk mund t’i injoroni

Gratë zakonisht janë më të zellshme se burrat kur bëhet fjalë për kujdesin e tyre shëndetësor. Por, shumë gra injorojnë simptomat që mund të jenë treguese të kancerit. Nëse lind një problem i ri shëndetësor, ju lutemi kontrolloni atë. Sa më shpejt të shpjegohet një problem, aq më shpejt mund të fillohet trajtimi. Shumë forma...