Home Lajme

Article Category: Lajme

Article
Universiteti Politeknik i Tiranës ndriçohet me ngjyrat e flamurit të Turqisë

Universiteti Politeknik i Tiranës ndriçohet me ngjyrat e flamurit të Turqisë

Godina e Universitetit Politeknik të Tiranës mbrëmjen e së enjtes është ngjyrosur nga flamuri turk në krah të atij shqiptar bashkë me urimin për 97-vjetorin e themelimit të Republikës së Turqisë. Sipas një lajmi të agjencisë së lajmeve Anadolu kjo ishte bërë me iniciativë të ambasadës së Turqisë në Tiranë. “Me rastin e Ditës së...

Article
Presidenti francez mobilizon ushtrinë pas sulmit

Presidenti francez mobilizon ushtrinë pas sulmit

Franca ishte përsëri shënjestra e një sulmi terrorist, tha presidenti francez Emanuel Macron në Nisë, ku tre njerëz u vranë këtë mëngjes. Macron gjithashtu tha se Franca po fut kontrollet e rritura të sigurisë në shkolla pas sulmit terrorist në Nicë. Ai shtoi se forca shtesë ushtarake do të mobilizohen pas sulmit në Nicë, raporton...

Article
Rama: Meta tenton të hedhë në erë zgjedhjet

Rama: Meta tenton të hedhë në erë zgjedhjet

Kryeministri Edi Rama vijoi sulmet ndaj presidentit Ilir Meta, teksa foli nga foltorja e Kuvendit për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Rama tha se vendimi i Metës për të dërguar Kodin Zgjedhor në Komisionin e Venecias është një përpjekje për të hedhur në erë zgjedhjet e 25 prillit. “Për sa i përket përpjekjes së Ilir Metës...

Article
Protesta në Itali, qytetarët të zemëruar me masat e reja kufizuese: Jemi në prag të kolapsit

Protesta në Itali, qytetarët të zemëruar me masat e reja kufizuese: Jemi në prag të kolapsit

Një valë protestash kundër masave kufizuese anti-COVID-19 ka përfshirë prej ditësh shumë qytete italiane. Qytetarë ndihen të kërcënuar dhe të frikësuar nga vendimet e marra sipas të cilave baret dhe restorantet mbyllen nga ora 18 deri në orën 6 të mëngjesit apo shumë aktivitete të tjera janë mbyllur plotësisht. Protestat ndonëse nisin në mënyrë paqësore...

Article
Grenell me mesazh publik për shqiptarët e Amerikës, i fton ta përkrahin Trumpin në zgjedhje

Grenell me mesazh publik për shqiptarët e Amerikës, i fton ta përkrahin Trumpin në zgjedhje

Richard Grenell, i dërguari special i presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi u është shqiptaro-amerikanëve përmes një video mesazhi duke i inkurajuar që ta pranojnë atë se Donald Trump ka punuar shume për paqen në Ballkan dhe normalizimin ekonomik Kosovë-Serbi. Grenell në këtë mesazh thotë se shpreson se shqiptarët do të bëjnë çmos për...

Article
Protesta të dhunshme në qytetet e Italisë kundër masave të reja anti-Covid

Protesta të dhunshme në qytetet e Italisë kundër masave të reja anti-Covid

Vala e dytë e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19 ka bërë që Italia prej disa ditësh të shtrëngojë masat, vendim që nuk është pritur mirë nga qytetarët. Për të tretën ditë më radhë janë organizuar protesta në disa prej qyteteve të Italis. Ndërsa sonte protesta kanë vazhduar edhe në qytetin e Milanos dhe të Torinos....

Article
Hoxha i perjashtuar nga BIK Drilon Gashi: Janë bërë karikatura edhe për Jezu Krishtin, por nuk është bërë kiamet (video)

Hoxha i perjashtuar nga BIK Drilon Gashi: Janë bërë karikatura edhe për Jezu Krishtin, por nuk është bërë kiamet (video)

Hoxha Drilon Gashi lidhur me publikimin e karikaturave të Profetit Muhamed thotë se nëse do ta kishte në dorë ligjin do t’i ndalonte, por shton se karikatura (reagimi ndaj saj) nuk të bën mysliman të devotshëm. Hoxha shton se janë bërë edhe karikatura për Jezu Krishtin, por nuk është bërë kiamet si te myslimanët. “Gjithçka...