Home Kuriozitete

Article Category: Kuriozitete

Article
​Mostra më e vjetër e spermës në botë zbulohet në një qelibar – foto

​Mostra më e vjetër e spermës në botë zbulohet në një qelibar – foto

Shkencëtarët kanë gjetur mostrën më të vjetër të spermës së kafshëve të fshehura në një copë qelibari 100 milionë vjeçar. Paleontologët kanë zbuluar një mostër në traktin riprodhues të gaforreve antike femra të zhytura në rrëshirë – një nga disa mostrat e gaforreve nga Mjanmari – Azi. Llojet e gaforreve të panjohura më parë, tani...

Article
​Gjyshja bie ‘pre’ e dashnorit

​Gjyshja bie ‘pre’ e dashnorit

Beth Hayning, një pensioniste 68-vjeçare nga Britania e Madhe, u çmend pasi doli se i dashuri i saj i ri, me të cilin ajo ra në dashuri, ishte një mashtrues për shkak të të cilit ajo humbi 18,000 funte kursime. Kjo është arsyeja pse kjo gjyshe vendosi të ndajë përvojën e saj dhe të paralajmërojë...

Article
Gjarpëresha më e moshuar në botë arrin të riprodhohet pa ndihmën e mashkullit

Gjarpëresha më e moshuar në botë arrin të riprodhohet pa ndihmën e mashkullit

Gjarpëresha më e moshuar në botë ka lënë shkencëtarët të habitur, pasi arriti të shtrojë vezë pa praninë e një mashkulli. Pitoni 62-vjeçar prodhoi shtatë vezë në kopshtin zoologjik St. Louis në Missouri të SHBA-ve, pavarësisht se nuk kishte pasur praninë e një mashkulli për të paktën dy vite, shkruan The Independent, transmeton lajmi.net. Lindja...

Article
Milioneri vishet si varfanjak dhe shkon në restorant. Stafi e nxjerr jashtë, por s’do ta besoni atë që ndodhi më pas që i la të gjithë pa fjalë

Milioneri vishet si varfanjak dhe shkon në restorant. Stafi e nxjerr jashtë, por s’do ta besoni atë që ndodhi më pas që i la të gjithë pa fjalë

Ndodh që nga paraqitja fizike mund të paragjykohesh, por edhe të injorohesh. Kjo ka ndodhur edhe me një 23-vjeçar që ka vendosur të bëjë një eksperiment. Një i ri që i fiton paratë nëpërmjet Youtube quhet Coby Persin dhe ka vendosur që të tregojë se paraqitja ndonjëherë mund të mashtrojë.I riu u shfaq i veshur...

Article
​Zbulohen mjete tekstili 8 600 vjeçare

​Zbulohen mjete tekstili 8 600 vjeçare

Arkeologët në Turqinë perëndimore kanë zbuluar mjete tekstili gati dyfish më të vjetra se Piramidat e Mëdha të Egjiptit. Gjilpërat prej eshtrave dhe gurët e rrumbullakët të përdorur për tjerrjen e fijeve që datojnë rreth 8 600 vjet u gjetën në një vend gërmimi në Eksi Hoyuk, një nga vendbanimet më të vjetra në Anadollin...

  • 1
  • 2
  • 4