Home Gatim

Article Category: Gatim

Article
Patate fenomenale dhe të shijshme me kungullesha

Patate fenomenale dhe të shijshme me kungullesha

Nuk dihet a është më e mirë shtesa me peshk apo me mish! Përbërësit: – 500 – 600 g patate; – 1 kungulleshë e vogël; – 1 qepë; – 1 domate e vogël; – 1 spec i kuq; – hudhër pluhur; – kripë; – piper; – erëza të thata, – vaj. Përgatitja: Pastroni patatet dhe...

Article
Produktet bio ushqejnë organizmin – Si të zgjidhni të duhurat

Produktet bio ushqejnë organizmin – Si të zgjidhni të duhurat

Diskutimi mbi ushqimin bio (biologjik) po fiton rëndësi të veçantë në shoqërinë tonë. Rritja e aksesit në informacion ka ndikuar pozitivisht në ndërgjegjësimin e shoqërisë mbi krijimin e zakoneve të shëndetshme të të ushqyerit. Ekziston mendimi se ndjekja e një diete ushqimore të shëndetshme, të bazuar në produkte ushqimore biologjike, është e lidhur në mënyrë...

Article
10 ushqimet që rekomandohet t’i hani në mëngjes

10 ushqimet që rekomandohet t’i hani në mëngjes

Përkundër asaj çfarë keni dëgjuar, ngrënia e mëngjesit nuk është e nevojshme për të gjithë. Në fakt, anashkalimi i mëngjesit mund të jetë më pozitiv sesa ngrënia e ushqimeve të pashëndetshme në këtë vakt, shkruan Healthline. Sidoqoftë, një mëngjes i pasuruar me minerale të nevojshme për të funksionuar përgjatë ditës mund t’iu japë energji dhe...

Article
Sodë buke dhe mjaltë, kura për një jetë të gjatë

Sodë buke dhe mjaltë, kura për një jetë të gjatë

Mëngjesi i së shtunës ishte fatal për dy vëllezërit nga fshati Repë i Podujevës, S.A dhe M.A. Ata dyshohet se u vranë nga një 65 vjeçar, nga i njëjti fshat, i cili kishte ardhur disa ditë më parë nga Anglia. Dyshimet e para janë që ngjarja tragjike ndodhi për shkak të një mosmarrëveshje rreth shfrytëzimit...

Article
Njihuni me 5 ushqime të përditshme që dobësojnë imunitetin

Njihuni me 5 ushqime të përditshme që dobësojnë imunitetin

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shëndetin e organizmit. Ushqyerja është një faktor kyç për dobësimin dhe forcën e sistemit imunitar. Ushqime të caktuara mund t’i vijnë në ndihmë imunitetit, ndërsa të tjera jo vetëm që ia vështirësojnë punën atij por...