Home Bota

Article Category: <span>Bota</span>

Article
Rrëfimi i rrallë, kush është krijuesi i vaksinës së Covid-19?

Rrëfimi i rrallë, kush është krijuesi i vaksinës së Covid-19?

Ugur Sahin emigroi me familjen e tij nga Turqia në Gjermani, kur ishte vetëm 4 vjeç, sipas mediave turke.  Tashmë ai është partneri themelues i kompanisë me bazë në Gjermani “BioNTech”. Sahin beson se vaksina kundër koronavirusit do të jetë gati deri në fund të këtij viti. Drejtori gjeneral i kompanisë bio-teknologjike “Biontech” nga Mainz,...

Article
Analiza e “The Guardian”/ A mundet Donald Trump të bëjë një grusht shteti dhe të qëndrojë në detyrë për një mandat të dytë?

Analiza e “The Guardian”/ A mundet Donald Trump të bëjë një grusht shteti dhe të qëndrojë në detyrë për një mandat të dytë?

Presidenti Donald Trump refuzon të pranojë fitoren e Joe Biden, por ekspertët thonë se nuk ka asnjë rrugë kushtetuese, që ai të mbetet në Shtëpinë e Bardhë. “The Guardian” shkruan se ekzistojnë shqetësime se presidenti Trump dhe republikanët do të bëjnë çdo përpjekje për të qëndruar në pushtet. “Nuk do të ketë një tranzicion të...

Article
CEO i Modernas: Vaksina jonë do të kushtojë midis 21 dhe 31 eurove

CEO i Modernas: Vaksina jonë do të kushtojë midis 21 dhe 31 eurove

Vaksina e kompanisë farmaceutike amerikane, Moderna do të kushtojë midis 21 dhe 33 eurove për dozë, në varësi të sasisë së porositur nga qeveritë botërore, konfirmoi Stephane Bancel për të përjavshmen gjermane Welt am Sonntag. “Vaksina jonë kushton afërsisht e njëjtë me vaksinën e gripit, e cila kushton midis 8 dhe 40 euro”, tha ai. Mediat e...

Article
Putin tregon se pse s’e ka uruar ende Bidenin për fitoren e zgjedhjeve në SHBA

Putin tregon se pse s’e ka uruar ende Bidenin për fitoren e zgjedhjeve në SHBA

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin beson se ka probleme në sistemin zgjedhor në SHBA. Ai tha se kjo ishte absolutisht e qartë për të gjithë botën. Sipas Putinit, vetëm amerikanët mund ta vlerësojnë legjitimitetin e zgjedhjeve në Amerikë. “Ju e shihni, nëse autoritetet janë legjitime ose jo, vetëm amerikanët mund ta vlerësojnë atë” tha Putin...

Article
Edhe në Turqi hynë në fuqi shtetrrethimi për shkak Covid-19

Edhe në Turqi hynë në fuqi shtetrrethimi për shkak Covid-19

Disa kufizime të reja, të njoftuara nga presidenti Recep Tayyip Erdogan për të frenuar përhapjen e COVID-19 hyjnë sot në fuqi. Një shtetrrethim natën do të fillojë në orën 20:00, që do të mbahet vetëm gjatë fundjavës, deri në orën 10:00 të ditës pasardhëse. Kufizimi do të marrë fund të hënën në orën 05:00 për...

Article
Presidenti francez mobilizon ushtrinë pas sulmit

Presidenti francez mobilizon ushtrinë pas sulmit

Franca ishte përsëri shënjestra e një sulmi terrorist, tha presidenti francez Emanuel Macron në Nisë, ku tre njerëz u vranë këtë mëngjes. Macron gjithashtu tha se Franca po fut kontrollet e rritura të sigurisë në shkolla pas sulmit terrorist në Nicë. Ai shtoi se forca shtesë ushtarake do të mobilizohen pas sulmit në Nicë, raporton...

Article
Protesta në Itali, qytetarët të zemëruar me masat e reja kufizuese: Jemi në prag të kolapsit

Protesta në Itali, qytetarët të zemëruar me masat e reja kufizuese: Jemi në prag të kolapsit

Një valë protestash kundër masave kufizuese anti-COVID-19 ka përfshirë prej ditësh shumë qytete italiane. Qytetarë ndihen të kërcënuar dhe të frikësuar nga vendimet e marra sipas të cilave baret dhe restorantet mbyllen nga ora 18 deri në orën 6 të mëngjesit apo shumë aktivitete të tjera janë mbyllur plotësisht. Protestat ndonëse nisin në mënyrë paqësore...

Article
Protesta të dhunshme në qytetet e Italisë kundër masave të reja anti-Covid

Protesta të dhunshme në qytetet e Italisë kundër masave të reja anti-Covid

Vala e dytë e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19 ka bërë që Italia prej disa ditësh të shtrëngojë masat, vendim që nuk është pritur mirë nga qytetarët. Për të tretën ditë më radhë janë organizuar protesta në disa prej qyteteve të Italis. Ndërsa sonte protesta kanë vazhduar edhe në qytetin e Milanos dhe të Torinos....